Zpět

Ostropestřec mariánský nejen pro zdravá játra

Musíte dodržovat jaterní dietu, bojujete s nadváhou, obezitou, vysokým cholesterolem nebo špatnou pletí? Na tyto neduhy a mnoho dalších vám pomůže ostropestřec mariánský.
Detoxikace jater
Kristova koruna nebo také stříbrný bodlák. To jsou lidové názvy pro ostropestřec mariánský. Tento fialově kvetoucí bodlák, který má svůj původ ve středomoří, obsahuje celou řadu účinných látek, jako jsou například kyselina linolová, kvercetin či vitamín E.
Tou nejvýznamnější látkou, díky níž má ostropestřec zcela výjimečné antioxidační, antivirové, protizánětlivé a také regenerační účinky, je však sloučenina silymarin. Ta se získává především ze semen rostliny a obsaženy v ní jsou hlavně flavonoidy silybin, silydianin, silycristin, aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny a aminy histamin a tyramin. Silymarin je dostupný i ve formě doplňku stravy například v přípravku LIPOVITAN® DUO nebo LIPOVITAN® S.

Ostropestřec mariánský pro zdravá játra a žlučník

  • Ze stravy, z ovzduší nebo také vlivem užívání léků či nezdravého životního stylu se do těla dostávají toxické látky. Při jejich rozkládání se pak uvolňují volné radikály, které mohou náš organismus včetně jater ohrozit. Výtažky z ostropestřce mariánského, ať už v podobě čajů, sirupů nebo doplňků stravy, dokáží játra před působením volných radikálů ochránit.
  • Účinná látka silymarin pomáhá s očistou jater, snižuje zánětlivé procesy v nich a zároveň podporuje jejich přirozené fungování.
  • Produkty s obsahem silymarinu jsou také využívány při regeneraci jater poškozených hepatitidou, mononukleózou, ale i rakovinou nebo cirhózou.
  • Ostropestřec zklidňuje podrážděný žlučník a celkově má blahodárné účinky na trávicí soustavu.

Ostropestřec mariánský pro redukci váhy a snížení hladiny cholesterolu

Civilizační poruchy, jako je nadváha, obezita a také zvýšená hladina cholesterolu, které se často objevují s přibývajícím věkem a především v důsledku současného sedavého způsobu života, mohou vést k celé řadě vážných poruch a onemocnění (kardiovaskulární potíže, infarkt, mrtvice apod.). Ukládání tuku v podkoží, ale především na vnitřních orgánech a v cévách je tedy nutné bezodkladně řešit.

Ostropestřec je v tomto případě vhodným doplňkem léčby stanovené lékařem. Kromě jiného totiž obsahuje aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny a vitamín E, díky čemuž pomáhá přeměňovat “špatný” LDL cholesterol v těle na ten “dobrý”.

Přesto, že ostropestřec není lékem první volby, je vhodným doplňkem léčby u diabetiků druhého stupně, které trápí jak nadváha, tak i vysoký cholesterol. Potvrzením je studie z roku 2006, jež dokázala snížení hladiny cholesterolu u lidí s cukrovkou. Ostropestřec navíc díky silymarinu, který stimuluje činnost střev, pomáhá redukovat váhu a v posledních letech je odborníky zkoumán v souvislosti se snižováním krevního cukru.

Ostropestřec mariánský pro zdravou a mladistvou pleť

Ačkoli akné není zdraví nebezpečné, jedná se o chronický zánět kůže, který může výrazně snížit kvalitu našeho – hlavně toho společenského – života. Zároveň často bývá bolestivé a mohou po něm na obličeji zůstat trvalé jizvy.
Hlavní roli při vzniku akné hraje oxidační stres způsobený toxiny, které se snaží dostat do našeho organismu. Ostropestřec je efektivním antioxidantem, a tak je v boji s akné vysoce účinný.
Lékaři zároveň považují ostropestřec mariánský za účinný prostředek v boji proti projevům stárnutí pokožky, a to zejména díky obsahu vitamínu E.

Kdy si dát na ostropestřec mariánský pozor

Jako každá léčivá bylina, má i ostropestřec nežádoucí účinky, i když jich je opravdu jen málo. V ojedinělých případech je to:

  • průjem
  • nevolnost
  • nadýmání
  • podráždění žaludku

Ostropestřec by neměly užívat těhotné a kojící ženy a jeho konzumaci by měli konzultovat s lékařem lidé, kteří užívají léky na vysoký tlak.

LIPOVITAN DUO
LIPOVITAN S
LIPOVITAN