Zpět

Detoxikace jater a 5 superpotravin pro jejich správné fungování

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Proto je víc než důležité se o ně svědomitě starat. Poradíme vám, jak na to.129246741_m_small
Játra jsou největší žlázou s vnitřní sekrecí a zároveň největším vnitřním orgánem našeho těla. Plní až 500 životně důležitých funkcí, mezi ty nejdůležitější patří:

  • čištění krve a celého organismu od škodlivých látek
  • metabolismus sacharidů, bílkovin a tuků
  • produkce žluči
  • tvorba hormonů
  • ukládání a zároveň o následné uvolňování železa a vitamínů
  • výroba bílkovin krevní plazmy

Škodlivé látky se do našeho těla nejčastěji dostávají vlivem nezdravého životního stylu. Tedy zejména v důsledku konzumace nezdravých pokrmů, polotovarů a alkoholu či kouřením. Zároveň je náš organismus atakován toxiny zvenčí, kterým je velmi těžké se vyhnout. Jsou to zejména škodliviny z ovzduší, léky, doplňky stravy a také viry a bakterie.
Dobrou zprávou je, že játra mají pozoruhodnou schopnost regenerovat. Aby však k jejich obnově mohlo dojít a zároveň aby játra mohla provádět všechny pro nás tak důležité procesy, je nutné se o ně dobře starat. Jednak jim pravidelně dopřávat očistu a také jim dodávat mikroživiny, jako jsou nejrůznější vitamíny, minerály a antioxidanty.

Detoxikace jater

Vůbec prvním krokem, bez něhož se detox jater neobejde, je upravení životního stylu. Je vhodné omezit příjem rafinovaných cukrů, živočišných tuků, alkoholu a vyhnout se kouření. Zároveň je na místě přidat pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, který podporuje látkovou výměnu a přirozenou regeneraci organismu. K samotné detoxikaci jater se hodí ostropestřec mariánský, který je možné získat i v podobě doplňku stravy.

Úkonem, jež by měl po očistě nezbytně následovat, je doplnění mikroživin do jater. Ideální jsou k tomuto účelu komplexní doplňky stravy, jako je třeba Lipovitan DUO, jež obsahují vyvážené množství vitamínů a minerálů.

Alternativní možností, jak doplnit do jater potřebné živiny, jsou superpotraviny. Tedy potraviny, které v sobě skrývají vysoký podíl vitamínů, minerálů a dalších blahodárných látek. Pro správné fungování jater jsou důležité tyto:

Česnek

Díky obsahu síry, která aktivuje jaterní enzymy, pomáhá česnek odplavovat z těla toxiny. Zároveň obsahuje velké množství selenu, jež pomáhá zvyšovat hladinu přírodních antioxidačních enzymů v játrech, a tak posiluje jejich odolnost vůči poškození oxidačním stresem.

Ořechy

Ořechy, zejména ty vlašské, jsou významným zdrojem omega-3 mastných kyselin a aminokyselin. Tyto látky jsou zcela jednak nezbytné pro správné fungování jater a také pomáhají odbourávat tuky, které se v játrech ukládají.

Citrusy

Krom toho, že citrusy obsahují vysoký podíl vitamínu C, jež je nezbytný pro správné fungování lidského organismu, také pomáhají játrům rozkládat toxické složky na látky, jež pak tělo snadno vyloučí. Zvláštní pozornost si zaslouží grapefruit. Obsahuje totiž antioxidanty naringin a naringenin, které snižují zánětlivé procesy v játrech a významně je tak pomáhají chránit.

Červená řepa

I červená řepa obsahuje vitamín C, bez něhož se náš organismus neobejde. Zároveň v ní ale najdeme také vlákninu, jež je nezbytná pro pročištění trávicího systému. Krom toho červená řepa pomáhá čistit krev, podílí se na syntéze toxických látek, stimuluje tvorbu žluči a také urychluje trávení a vylučování.

Kurkuma

Hlavní součástí kurkumy je ostře žlutý kurkumin, který detoxikuje játra a podporuje jejich správné fungování. Kurkumin také udržuje hladinu cholesterolu a krevního cukru v normálních hodnotách, léčí záněty v těle, podporuje nervový a kardiovaskulární systém, čistí organismus a posiluje jeho imunitu. Pravidelná konzumace kurkumy snižuje riziko vzniku rakoviny – důkazem je nízký výskyt této nemoci v zemích, kde je kurkuma součástí každodenního jídelníčku.

LIPOVITAN DUO
LIPOVITAN S
LIPOVITAN